Neobyčejně obyčejná kopřiva (Můj článek v časopisu KRUŠNOHORSKÝ LUFT )

21.10.2014 18:54

Neobyčejně obyčejná kopřiva

 

český název: Kopřiva dvoudomá

latinský název: Urtica dioica

čeleď: Kopřivovité

lidový název: Koprivka, Pokřiva, Prhlava, Prhlice, Prhlinka, Pyhlavka, Velká kopřiva, Žahavka, Žíhavka, Žihlava, Žihlavka

 

Kdo by neznal všudypřítomnou kopřivu, koho už alepspoň jednou nepopálila? Tím, že při doteku "pálí" si vysloužila v lidských očích mnoho nenávisti, ale kdyby lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, nic jiného by už nepěstovali. Bohužel to ví jen málokdo.

 

Je to bylinka, kterou se děti naučí poznávat jako jednu z prvních – postačí pouze jeden jediný kontakt .

"Kopřivy jsou tak obyčejné, že je můžeme poznati a ucítiti pouhým dotekem i po tmě a v noci, pročež není zapotřebí, abychom je obšírně popisovali" . Toto uvádí ve svém herbáři již mnohokráte zmiňovaný Petr Ondřej Mathiolli. U nás roste kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka, která je o poznání menší. Léčivé účinky mají rovnocenné.

 

Kopřiva roste u zdí , plotů, v hustém houští, na náspech na okrajích cest a to od nížin až do hor. Prostě a jednoduše – kopřiva roste všude. Během let se rozšířila po celé Zemi, nevyskytuje se pouze v některých částech jižní Afriky a v polárních oblastech.

 

Tato léčivka se již ve starověku těšila velké vážnosti. Albrecht Dürer ( 1471-1528) namaloval anděla, jenž s kopřivou v ruce stoupá k trůnu Nejvyššího. Švýcarský farář Künzle poukazuje na to, že kopřiva by byla již dávno vyhubena, kdyby ji nechránila její pálivost.

 Mírné popálení naší kopřivou nevadí, působí proti revmatismu, ekzémům a bolestem hlavy, ale některé tropické kopřivy jsou daleko silnější a jejich popálení je značně nebezpečné, následky se často léčí i několik týdnů. Mezi velmi nebezpečné patří například Urtica ferox, obsahující celou řadu prudkých jedů, způsobujících ochrnutí, oslepnutí a dokonce i smrt.

Při popálení kopřivou rozemneme v dlaních list jitrocele a popálené místo potřeme. Jitrocel bolest utiší.

Kopřiva je celá léčivá, od kořene přes stonek a listy až po květy. Podněcuje látkovou výměnu v celém organismu. Čistí krev a proto je velmi oblíbená při jarních a podzimních kúrách.

Kopřiva je především močopudná. Na to by měli pamatovat všichni, kdo trpí revmatismem, dnou, zánětem močové trubice, ledvinovými nebo močovými kaménky. Jelikož má také příznivý vliv na slinivku břišní, snižuje kopřivový čaj hladinu cukru v krvi. Dále je kopřivový čaj velmi vhodný při onemocnění jater a žlučníku.

Díky silnému odvodňování působí pozitivně při vodnatelnosti. Svými krvetvornými účinnými látkami pomáhá při chudokrevnosti, anémii a jiných těžkých onemocněních krve.

Trpí-li někdo nějakým druhem alergie, potom je dobré pít delší čas kopřivový čaj.

Pro každé vlasy je blahodárná kopřivová tinktura.

Při ischiasu, ústřelu a zánětech nervů na nohou a rukou zlehka přejíždíme po bolavých místech čerstvou kopřivou.

Například při ischiasu přejíždíme čerstvou rostlinkou pomaličku od kotníku po vnější straně nohy až ke kyčli a odsud po vnitřní straně až k patě. Dvakráte to zopakujeme a nakonec přejedeme od kyčle dolů po zadní straně nohy. To nám radí paní Marie Treben a myslím, že pro dnešní dobu je to rada více než vhodná.

Léčivé účinky kopřivy by vydaly na celý román a to jsme ještě nezabrousili do gastronomie, kde má také své nezanedbatelné místo. Dále je kopřiva považována za přadnou rostlinu,ale její vlákna jsou podřadné kvality.

V čem je tedy největší síla Jejího Veličenstva Kopřivy? Rozpouští vše co do těla nepatří.