Bylinky pro psy a kočky

Bylinkami se lidé léčí a posilují svou imunitu od pradávna, tak proč nedopřát tuto metodu také našim čtyřnohým miláčkům.

Tuto rubriku si ohlídám já sám, pan pes Jeremy Clarkson Cortorea :-)

 

Bylinky a výrobky z nich na psí a kočičí neduhy

Co nás psy nejvíce trápí:

(u koček zatím nevím, zjistím to u kocoura od sousedů)
 

Bolavé a rozpraskané tlapky v zimě

I já občas sejdu z hor do města a na prosolených chodnících, na které moje packy nejsou zvyklé mi nejvíce pomohl třezalkový olej a nebo třezalková mastička.
 

Zapařeniny

Strašně rád se koupu a proto se mi někdy zapaří kožich.  Naposledy jsem měl pěkné boláky na ocásku a přišli jsme na to, že pomáhá nejrychleji řepík. Po řepíku totiž rána nehnisá. 

Záněty kloubů

Dost jsem trpěl na bolení kloubů a začali jsme mazat kostivalovou mastí a to bylo asi to co jsem potřeboval a dost mi to pomohlo. Jsem fit a klouby mě nebolí.
 

Rány, odřeniny a jizvy

Na to máme vyzkoušený heřmánkový olej a nebo heřmánkovou mast, obojí funguje výborně. 
                            
                                                                                                            (Jeremy Clarkson Cortorea)
 
 

Dalším častým neduhem jsou všelijaké záněty:

Na žaludek třezalku nebo mátu, na hnisavé rány je velice osvědčený řepík lékařský.

Heřmánek je sice protizánětlivý ,ale podporuje mokvání, je vhodný třeba na záněty dásní nebo i zánět žaludku.

Řepík zase dobře hojí a ránu vysušuje což je velmi užitečné při zapařeninách, kterými naši psí mazlíčci trpí velmi často .

 Mast z kostivalu je výborná na klouby, výrony, otoky a záněty kostí.

 


A další bolístky:

Nervový systém:

Heřmánek pravý – prospívá hlučným, vyjícím a kňučícím psům, kteří tímto způsobem dávají najevo bolest. Bylinku, lze užívat i preventivně.

Horní cesty dýchací:

Máta peprná - bylinka vhodná pro psy s „hrubým hlasem“ a kašlem, který se zhoršuje štěkáním.

Kůže:

Levandule – bylinka obnovující růst srsti

 

MATEŘÍDOUŠKA

Působí dezinfekčně na zažívací trakt, zlepšuje dýchání a má schopnost vázat na sebe pachy a tím zmírňuje zápach výkalů i zvířete samotného.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Jako antioxidant zlepšuje funkce buněk imunního systému a podporuje aktivaci přírodních látek. Podporuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení a má protikřečové vlastnosti. Slouží i ke zvýšení sytosti pigmentu. Měsíčková tinktura je vynikající prostředek pro léčení zánětů a kožních ekzémů.

MÁTA PEPRNÁ

Má příznivé účinky na choroby žaludku nervového původu, podporuje trávení a zabraňuje nadýmání. Působí proti nechutenství, uvolňuje křeče a má i osvěžující a protizánětlivé účinky. Třísloviny jí dodávají protiprůjmový účinek. Uklidňuje bolesti žaludku, snižuje plynatost a nevolnosti a pomáhá při cestovní nevolnosti.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Má protizánětlivý¨a desinfekční účinek, pojivo, močopudný účinek, regenerace tkáně, podpora činnosti zažívacích žláz, regenerace cév, nízký krevní tlak, posílení CNS, jizvy, rány, pohmožděniny (třezalkový olej). Léčí poruchy trávení. Nálev nebo odvar z třezalky tečkované doporučuje veterinární lidová medicína jako osvědčený prostředek při poruchách trávení nebo akutních chronických kolitidách.

DOBROMYSL

Ve veterinární medicíně má dobromysl význam při léčení zvířat pro svůj antimikrobiální účinek. Působí proti střevním parazitům.